Тюль та штори на люверсах: переваги та недоліки
Під терміном «люверси» розуміють пластикові, металеві або дерев'яні розбірні кільця, які розташовуються у верхній частині штори та забезпечують її фіксацію та рух карнизом. Люверси, як і будь-який інший спосіб навішування штор, мають свої переваги та недоліки, розберемо їх докладніше.
Шторні люверси універсальні, можуть встановлюватися як у легкий тюль, так і щільні, важкі портьєри. Для того, щоб у процесі експлуатації штори не деформувалися і формували рівномірні складки, під люверси вшивають щільну стрічку, що утворює жорстку планку шириною 8-10 см.
Завдяки люверсам красиві хвилі на шторних полотнах можна отримати вже за формулою «ширина карнизу х 2». Кожне кільце витримує відстань 15-22 см. Для утворення правильної лінії хвилі кількість люверсів має бути парною.
Якщо розглядати матеріал виготовлення, то левова частка посідає пластикові люверси. Вони легкі та досить міцні, забезпечують м'який та беззвучний рух полотен по карнизу. Рідше зустрічаються металеві та дерев'яні. Перші можуть іржавіти, тому вимагають дбайливого поводження.
Люверси поєднуються з усіма тканинами, від фактурного льону до важкого оксамиту.
Кільця можуть підбиратися під:
Об'ємні оксамитові штори доречні у вітальні, виконаній у класичному стилі. Люверси для таких портьєр краще брати у благородних відтінках металу, це може бути золото, срібло або бронза. У спальню найчастіше вішають штори black out з великими складками, незважаючи на щільність, вони досить легкі, тому можуть комбінуватися з пластиковими люверсами. На кухні будуть доречні довгі та короткі штори з рогожки та льону.
Найчастіше люверси мають форму кільця та використовуються з карнизами у вигляді класичної труби. Проте трапляються і «екзотичні» форми: квадрат, трикутник, овал і навіть зірки. Великі кільця використовуються для портьєра і надягають безпосередньо на карниз, маленькі діаметром до 2,5 см можуть кріпитися на багаторядні карнизи або на гачки.
Серед переваг люверсів, перш за все, варто відзначити зручність експлуатації. Кільця надійно закріплюються на шторному полотні та не вимагають зняття перед пранням. На відміну від гачків, люверси є декоративним елементом штори і здатні підкреслити карниз у вишуканому бронзовому кольорі або благородне зістарене золото на меблевій фурнітурі.
Люверси зручні в експлуатації, пластикові кільця мають беззвучний плавний хід в обидва боки. Навіть за неакуратного різкого руху їх практично неможливо обірвати.
Кільця формують рівномірні складки по всій ширині шторного полотна, при цьому вам не доведеться докладати додаткових зусиль для розрахунку і розмітки точок фіксації. Якщо карниз має заглушки на кінцях, це повністю виключає можливість зісковзування штори.
Штори з люверсами доречні в будь-якому стилі інтер'єру, не мають обмежень за розмірами вікна та матеріалами. На кільцях однаково добре виглядає простенька кухонна штора в прованську квіточку та об'ємні портьєри на підхватах. Шторні полотна зручні при прасуванні, оскільки є прямокутним відрізом тканини без збірок у верхній частині.
Єдиним недоліком люверсів можна назвати неможливість самостійного встановлення без використання професійного інструменту.
Перед тим, як вішати штори на люверсах, з карниза необхідно зняти декоративні заглушки. Найчастіше вони мають різьблення і легко відкручуються парою поворотів проти годинникової стрілки.
При відкритих кронштейнах один кінець труби карниза опускають для одягання штори. Якщо конструкцією передбачена додаткова фіксуюча деталь, гайки відкручуються та виймаються болти.
Шторне полотно починають надягати з крайнього кільця, яке розташовуватиметься на середині карниза. Якщо штори виконуватимуть виключно декоративну функцію, останні зовнішні люверси фіксують за власниками.
На завершення карниз укладають і закріплюють у тримачах, кінці закривають наконечниками.